Upcycle, recycle vs downcycle…

… také se v těchto pojmech nevyznáte? Pojďme si v nich udělat pořádek a zjistit, jak je zařadit do vašeho každodenního života!

„Recycle“

Každý, kdo přemýšlí, jak zmírnit množství produkovaného odpadu a tím svého dopadu na životní prostředí, se již s těmito pojmy setkal. Nejznámější je pojem „recyklace“, při které se opětovně využívá odpad jako surovina ve výrobním procesu. S tříděním odpadu jste už asi seznámeni, ale věděli jste, že ještě, než plastové lahve odnesete do kontejneru a ony se znovu zařadí do výrobního procesu, můžete je doma kreativně využít, a tím jim prodloužit život?

Tip: Například produkty Preserve jsou vyrobeny výhradně z recyklovaných plastů!

 „Upcycle“

Jedná se o kreativní využití jinak nepotřebných či dosloužených věcí, kterým dáme nový život. Korky od vína proměněné v nástěnku, staré tenisky v květináč, … Jde zkrátka o to využít každou věc na maximum, než ji definitivně vyhodíme. Nejčastěji se s tímto pojmem setkáte u oblečení, kdy z několika starých obnošených kousků vytvoříme něco nového, co budeme ještě nosit. Ale upcyklovat se dá cokoliv, stačí jen trocha fantazie!

Tip: Podívejte se na tipy, jak lze nepotřebné věci znovu využít.

„Downcycle“

Downcycle je v principu totéž jako upcycle – hledáme znovu uplatnění jinak zbytečné věci. Jen nyní rozebíráme nepotřebnou věc na jednotlivé komponenty či kousky a až z nich tvoříme něco nového. Downcyklace probíhá nejčastěji na industriální úrovni, ale i doma ji můžete vyzkoušet. Stará CDčka a DVDčka můžete nastříhat na střepy a z nich vytvořit krásnou mozaikovou mísu, staré oblečení můžete nastříhat na proužky a vytvořit z nich rohož, …