Není papír jako papír a není plast jako plast: Umíte správně třídit odpad?

Co patří do jakého kontejneru, se dočtete na popiskách přímo na barevných sběrných kontejnerech. O systému sběru tříděného odpadu rozhoduje každá obec sama, a proto se všude třídí trochu jiným způsobem. Některé věci ale platí všude. Schválně – věděli jste, že…

Plastové obaly nemusí být dokonale čisté

Do kontejnerů na plast se vhazují folie, sáčky, obaly a další výrobky z plastu. Drobné znečištění vůbec nevadí. Kelímek od jogurtu stačí vyškrábat a obaly od šamponů a mýdel není třeba řešit vůbec. Problém je ale mastnota! Pokud se vám nechce vymývat obal od rostlinného oleje, raději ho hoďte do směsného odpadu.

Polystyren patří taky do plastu

Termoobaly z restaurací, výplně krabic a další drobnosti z polystyrenu patří také do plastů.

Zrcadlo není sklo

Do kontejnerů na sklo nepatří ani autoskla, ani zlacená či pokovaná skla a tedy ani zrcadla. Takže rozbitou keramickou mísu a slepé zrcadlo vyhoďte do směsného odpadu.

Plato od vajec do papíru nepatří

Papírové obaly od vajec už se recyklovat nedají. Jsou sice z papíru, ale ten už byl tolikrát recyklovaný, že už je to poslední využití jeho hmoty. Raději ho hoďte do směsného odpadu. Nebo ještě lépe ho přihoďte na kompost!

Obálka s okýnkem patří také do papíru

Sběru papíru obálky s fóliovými okénky nijak nevadí. Problém není ani papír s kancelářskými sponkami, během dalšího zpracování vytříděného papíru dojde k jejich oddělení.