Jak šetřit vodou?

Pokud se rozhodnete, že se chcete začít chovat ekologičtěji a s větším ohledem na přírodu, začnete nejspíš třídit odpad. Když zjistíte, že na tom vlastně nic není, pokračujete dál a asi se začnete zamýšlet, jak snížit svou spotřebu pitné vody.

V ideálním případě bychom všichni splachovali vodou, která už byla alespoň jednou použita, využívali lépe dešťovou vodu a v domácí čističce zajistili, že každá kapka vody najde v domácnosti využití více než jednou. To ale vyžaduje nemalé investice, do kterých se odhodlá málokdo. My pro vás máme pár tipů, které můžete zavést okamžitě:

  • Pokud ještě máte starou záchodovou nádržku, která na každé spláchnutí spotřebuje 10 litrů vody, je čas pořídit tu se dvěma tlačítky na 3 a 6 litrů.
  • Pokud žijete v převážně mužské domácnosti, vyplatí se vám pořízení pisoáru. Ten na jedno spláchnutí spotřebuje maximálně 2 litry.
  • Vyměňte každodenní plnou vanu za sprchování. Při sprše spotřebujete třikrát méně vody než při koupání. A na každodenní hygienu je sprcha navíc efektivnější. Pokud se bez pravidelného máčení ve vaně neobejdete, popřemýšlejte o pořízení menší vany, které k plnému napuštění stačí menší množství vody.
  • Na spotřebu vody má vliv i sprchová hlavice, kterou používáte. Na trhu seženete hlavice, které vám mohou ušetřit i 10 % spotřeby vody. Koukejte se po těch s dešťovým efektem.
  • K pákové baterii si pořiďte armaturu s brzdou nebo stopkou. Zatímco bez brzdy proteče za minutu pákovou baterií 15 litrů vody, s brzdou je průtok poloviční.
  • Mnozí z nás mají stejný zlozvyk – nechávají puštěnou vodu, zatímco si čistí zuby. O tom, jak je to zbytečné asi není třeba se rozepisovat.
  • Starší pračky spotřebují na jedno praní 100 litrů vody, ať perete plnou pračku nebo jen jedny džíny. Ty nové si vystačí s méně než polovinou. Pokud tedy máte starší pračku a neuvažujete o nové, pouštějte ji jen zcela plnou.
  • Mnozí si nechtějí domů pořídit myčku, aby neplýtvali zbytečně vodou. Ale opak je pravdou, na mytí 12 sad nádobí, což je náplň jedné myčky, spotřebujeme ve dřezu až 80 litrů vody: myčka si vystačí s 10 až 15 litry. Takže pořízení myčky se vám opravdu vrátí.